Dojazd w Smolniku

 

Samochodowy wektor dojazdowy do Schroniska można znaleźć na dowolnej stronie z nawigacją, dla uproszczenia oto link do naszej lokalizacji w Google Maps. Wydawałoby się, że to wystarczy, jednak chyba nie bylibyśmy schroniskiem górskim, jeśli byłoby to aż tak proste...

Do Smolnika można dojechać z dwóch kierunków - ze wschodu (czyli od Cisnej) lub z zachodu i północy (czyli od Komańczy). Dla tych, którzy będą zmierzać do nas nie od Cisnej, ale od Sanoka, Rymanowa lub Dukli przez Komańczę, dość ważna jest informacja, że wskazówki Google i innych nawigacji sugerują, że droga do nas wiedzie od Rzepedzi/Komańczy przez Duszatyn i Mików. Tymczasem po drodze jest ... zakaz ruchu dla pojazdów innych niż leśne i auta mieszkańców pomiędzy Komańczą a Mikowem... Proponujemy więc skorzystać z drogi głównej (nr 897), czyli przez Komańczę, Radoszyce i Smolnik, nieco dalszej, ale czasowo krótszej. Chyba że jesteście gotowi na pogawędkę ze strażą leśną..

Ani Google Maps, ani inne aplikacje nie wyjaśniają wystarczająco dokładnie tego, co trzeba wiedzieć już w samym Smolniku. Mapka u góry lub ten link pokazują drogę przez Smolnik od zjazdu z drogi głównej (897) Komańcza-Cisna, przy czym na mapce widać dodany jasnym oznaczeniem drogowskaz kierujący do Schroniska, i polany / okresowo składu drewna, który spełnia funkcję parkingu. 

Ujmując to co widać na mapce w słowa i uzupełniając, od strony drogi 897 trzeba przejechać przez wieś, do pierwszego drogowskazu do Schroniska, umieszczonego na wzniesieniu drogi na drzewie po lewej stronie, i za nim zjechać z asfaltu w prawo. W gwarze Schroniska odcinek od zjazdu z asfaltu nazywany jest "krótką drogą".

Od kwietnia 2018 krótka droga to jedyny dojazd do Schroniska. Skręcając przy pierwszym drogowskazie w prawo (a jadąc od Mikowa w lewo) po ok. 300 metrach jest duży plac (kliknij aby zobaczyć to miejsce na mapie), który dla Schroniska pełni funkcję dolnego parkingu, i miejsca, gdzie stoją kontenery, i skąd odbierane są odpady stałe. Raz na kilka lat środkowa część placu zamienia się w błotnisty skład drewna, dlatego nie warto pozostawiać aut na środku placu na zbyt długo (np. na wiele tygodni). Właśnie tutaj Goście Schroniska najchętniej pozostawiają tutaj auta, aby pokonać ostatnie 900 metrów pieszo, zwłaszcza jeśli pogoda, właściwości auta lub decyzja kierowcy nie pozwalają na wjazd.

Przy dolnym parkingu dalsza część krótkiej drogi wiedzie ostro w lewo i pod górę, gdzie jest oznaczona ostrzeżeniem "Droga w remoncie, wjazd po uzgodnieniu pod numerem 509 463 990". Pierwsze 500 metrów to miejscami stromy wjazd przez las, a potem po otwarciu się widoku na łąkę z lewej i zakręcie w lewo widokowy trawers wyprowadza bezpośrednio na trawiasty górny parking położony 70 m pod budynkiem Schroniska, niecały kilometr, ale i 100 m powyżej dolnego parkingu. Wjazd tuż pod budynek Schroniska jest możliwy na chwilę, tylko na czas załadunku / rozładunku, i za zgodą Gospodarzy.

Krótka droga zapewnia najkrótszą komunikację Schroniska z centrum Smolnika, czyli od sklepu i cerkwi, jest dość szeroka i nadaje się z powodzeniem dla aut terenowych (sam napęd 4x4 nie zawsze wystarcza). Jednak wielu kierowców daje radę wjechać nią pod samo Schronisko również autem osobowym - pod warunkiem, że podwozie auta zapewnia przyzwoity prześwit, ogumienie i pogoda - niezłą przyczepność, a kierowca - sporo umiejętności i nieco odwagi.

Poniżej zdjęcia kolejnych odcinków "krótkiej" drogi:

Dolny parking (plac/skład drewna), widziany od strony zejścia ze Schroniska:

Krótka droga - parking

 

Środkowy, śródleśny odcinek:

Krótka_2

 

I odcinek nieco wyżej, tuż poniżej górnej granicy lasu:

Krótka_3

 

Ostatni odcinek ostrego podjazdu, tuż przed zakrętem powyżej łąki (u góry zdjęcia) od którego rozpoczyna się trawers (widoczny na kolejnym zdjęciu):

Krótka_zakręt

 

I ostatni odcinek - "trawers" wraz ze Schroniskiem, widziany z Wierchu zza Osławy:

Krótka droga - trawers

 

Auta można też pozostawić na miejscu nieco dalszym od centrum Smolnika.Miejsce to oznacza drugi, mniejszy drogowskaz z napisem „Schronisko” położony ok 1,5 kilometra dalej, za pierwszym drogowskazam, już poza wsią, ok 400 m za przydrożną kapliczką po prawej stronie, zamykającą zabudowę Smolnika, i od której droga asfaltowa zaczyna się obniżać w stronę Mikowa, prowadzi na tzw. "długą drogę", obecnie nieprzejezdną dla aut.

Tuż przed drugim drogowskazem jest zatoka wzdłuż asfaltu (kliknij aby zobaczyć to miejsce na mapie), umożliwiająca bezpieczne pozostawienie trzech-czterech aut. Korzystają z niej goście Schroniska, którzy wolą dojść do Schroniska pieszo z plecakiem najbardziej widokowym podejściem lub skorzystać z naszego transportu 4x4 pod Schronisko.

Dojście do Schroniska długą drogą wygląda obecnie tak:

  • "wjazd": najpierw trzeba pokonać przepust przez rów w prawą stronę, pierwsze 10-20 metrów wymaga uwagi, kierowcy aut z niskim zawieszeniem muszą jechać bardzo powoli,
  • "trawers": dalej jest nieco lepiej, idzie lub jedzie się około 200 metrów poziomym trawersem, początkowo prawie równolegle do drogi asfaltowej,
  • "zakręt": tu droga wzdłuż skraju lasu zakręca dość ostro w prawo pod górę,
  • "koniec drogi dla aut": tuż za zakrętem od kwietnia '18 stoi tu ogrodzenie uniemożliwiające dalszy ruch aut, można stąd jednak dość wygodnie podejść dalszym odcinkiem drogi, która wyprowadza już bezpośrednio pod Schronisko,
  • "podejście": około 200 metrów dalej jest umiarkowanie stromo, za to z każdym kolejnym metrem odsłania się coraz więcej krajobrazu, 
  • "grzbiet": po pokonaniu podejścia jest już łatwo i bardzo widokowo, droga biegnie przez ostatnie 500 m już łagodnie trawiastym grzbietem, na którego końcu widać dym z komina, zaś nocą światła Schroniska.

Parking pod Schroniskiem położony ok. 70 m od budynku jest dostępny dla aut wyłącznie krótką drogą (opisaną wcześniej).

Poniżej kilka zdjęć, które pokazują kolejne odcinki "długiej" drogi:

Trawers:

Długa droga - trawers zimą

 

Podjazd latem, tuż po burzy (widok w dół) (na końcu tego odcinka od 2018 stoi ogrodzenie uniemożliwiające przejazd):

Długa droga - podjazd latem po burzy

 

 

I w nagrodę - grzbiet:

 Długa droga - grzbiet latem

 

slogan