Wędrując z plecakiem, do Schroniska najprościej trafić od strony przystanku PKS Smolnik. Odległość od przystanku do Schroniska to około 5 km, więc idzie się ponad godzinę. Do przemierzenia są ponad trzy kilometry drogi asfaltowej w Smolniku, biegnącej dnem doliny Osławy (zobacz zdjęcie wykonane spod Schroniska w odwrotnym kierunku - ku centrum Smolnika i przystankowi PKS).

Instrukcja dojścia wygląda jak następuje...

Czytaj więcej...

 

Ścieżka z Osławicy, również bardzo atrakcyjna widokowo, prowadzi od drugiego przystanku PKS w Osławicy spod bacówki, czynnej w sezonie, gdzie można napić się żentycy i zaopatrzyć się w pyszne owcze sery. Nieco poniżej bacówki ku wschodowi prowadzi gruntowa droga w górę widokowego grzbietu Krasnej (658 m n.p.m.). Ze szczytu Krasnej należy kierować się na południe wzdłuż skraju lasu, aż za jego załomem otworzy się spektakularny widok na cały Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy od Chryszczatej (997 m n.p.m.), przez centralnie widoczne Schronisko i górujący nad nim masyw  Magurycznego (884 m n.p.m.), i po szczyty pasma granicznego dalej ku wschodowi aż po Matragonę (990 m n.p.m.) i Jasło (1153 m n.p.m.).

Czytaj więcej...

 

Bardzo malownicze jest dojście do Schroniska ścieżką od pętli bieszczadzkiej (drogi 897) od skrzyżowania z drogowskazem "Łupków 1", gdzie stoi też maszt telekomunikacyjny. W pogodne dni widać stąd Schronisko, widoczne tuż pod linią lasu, pokrywającego wzgórza Magurycznego (884 m n.p.m.), i całego masywu Chryszczatej (997 m n.p.m.), dominujące nad okolicą od wschodu.

Czytaj więcej...

 

Z Komańczy przez Jasieniową i Mików. Hmm, tej drogi tak naprawdę jeszcze nie znamy, podejrzewamy, że jej główna trudność polega na wyszukaniu zejścia z Jasieniowej, które dogodnie doprowadzi do przeprawy przez Osławę mostem kolejki poniżej Mikowa lub metalową kładką na ścieżce z Osławicy. A dalej jak przy dojściu z Duszatyna lub z Osławicy.

Na zdjęciu końcowe pół kilometra dojścia "długą drogą", widziane spod Schroniska.

slogan